List do redakcji: Niewidzialne zabójstwa
From: Marta Tycner | WeMove.EU
Date: Wed, Dec 4, 2019 at 12:10 PM
Subject: Niewidzialne zabójstwa
To: Adam Fularz
Każdego tygodnia w Europie sprawcy przemocy domowej zabijają 50 kobiet. Jedną lub dwie z nich - w Polsce. Jednak dobre prawo potrafi zmieniać całe społeczeństwa – a z naszą pomocą jeden dokument może ocalić życie bardzo wielu kobiet.(..0 |
Cześć Adam,
każdego tygodnia w Europie sprawcy przemocy domowej zabijają 50 kobiet [1]. To znaczy, że co trzy godziny jakaś kobieta ginie z rąk męża, partnera lub innej bliskiej osoby.
Istnieje międzynarodowa umowa, która może ocalić tym kobietom życie: Konwencja Stambulska, nazywana potocznie „antyprzemocową".
Dokument ten mogłaby przyjąć cała Unia. Niestety kilka krajów od dwóch lat blokuje jej ratyfikację [2]. Ale my nie czekamy bezczynnie. Nawet nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej oświadczyła, że będzie walczyć o ratyfikację konwencji przez całą UE [3]. Teraz trzeba przekonać do tego Radę – bo to ona reprezentuje wolę wszystkich państw UE i może wpływać na ich stanowisko.
Już za niecały miesiąc prezydencję UE obejmie Chorwacja. To ten kraj będzie decydował o tym, jakie tematy będą podejmowane na unijnych spotkaniach i będzie wpływał na przebieg negocjacji. To dobry moment, by przypomnieć politykom, że dopóki czekamy na ratyfikację Konwencji Stambulskiej, co tydzień będzie umierać następne 50 kobiet.(..)
Twój głos zostanie usłyszany. W najbliższy piątek nasza organizacja partnerska European Women's Lobby dostarczy naszą petycję przedstawicielce rządu Chorwacji.
Chcemy się spotkać z panią Ireną Andrassy osobiście i móc jej powiedzieć, że tysiące osób apelują, by Chorwacja wykorzystała kilkumiesięczne przewodnictwo w Radzie Europy na doprowadzenie do ratyfikacji Konwencji Stambulskiej. Powinno to być najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące.
Nasz apel zabrzmi poważnie, jeśli dostarczymy petycję z naprawdę dużą liczbą podpisów. Dlatego prosimy: podpisz i udostępnij tę petycję tylu osobom, ilu możesz. Przekroczmy 200 tysięcy podpisów!(..)
Codzienna przemoc wobec kobiet to nie tylko zabójstwa. To również przemoc psychologiczna, ekonomiczna i seksualna, gwałty, okaleczanie kobiecych narządów płciowych, wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi, molestowanie i nękanie. Tak wygląda codzienne życie bardzo wielu kobiet w Europie – nie tylko tych, które powszechnie uważa się za najbardziej narażone na przemoc. Nie zgadzamy się na taki stan rzeczy!
Tak: w Unii Europejskiej co trzecia kobieta po ukończeniu 15. roku życia spotkała się z przemocą fizyczną lub seksualną. W całej Europie przemocy doświadczyło ponad 250 milionów kobiet.
Polska ratyfikowała konwencję cztery lata temu. Niestety jest ona martwym prawem. Więcej – w zeszłym roku polskie władze otwarcie nawoływały do bojkotu konwencji i nawet przygotowywały się do jej wypowiedzenia [4]. Przemoc wobec kobiet w Polsce trwa, a polski rząd robi wszystko, aby to się nie zmieniło.
Jeśli jednak Konwencję Stambulską przyjmie cała Unia, fundusze unijne i wszystko, co UE będzie bezpośrednio robić w Polsce, będzie uwzględniało ochronę kobiet przed przemocą. Co więcej, wszystkie inne przepisy europejskie – zarówno te już obowiązujące, jak i te, które będą dopiero uchwalane – będą musiały być zgodne z Konwencją. Nawet zatem jeśli Polska będzie nadal bojkotować konwencję, kobiety w Polsce zyskają ochronę.
Tu chodzi o zdrowie i życie – dlatego prosimy o Twój zdecydowany głos! Podpisz petycję, którą dostarczymy już w piątek i udostępnij ją wszystkim znajomym.(..)
Z feministycznym pozdrowieniem,
Marta (Warszawa), Virginia (Madryt), Olga (Bolonia) i cały zespół WeMove Europe
Przypisy:
[1] https://www.womenlobby.org/IMG/pdf/european_coalition_factsheet_final_all_logos_8_march.pdf
[2] http://www.europarl.europa.eu/legislative-train/theme-area-of-justice-and-fundamental-rights/file-eu-accession-to-the-istanbul-convention
[3] https://www.bbc.com/news/world-50557784
[4] https://oko.press/martwe-prawo-pis-bojkotuje-konwencje-antyprzemocowa-raport-amnesty-international/
WeMove.EU to ruch społeczny, łączący ludzi z różnych państw i środowisk, których wspólnym celem jest budowanie lepszej Europy. Chcemy demokratycznej Unii Europejskiej współtworzonej przez jej obywatelki i obywateli, w której szanuje się zasady sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej i chroni środowisko naturalne. (..)
Komentarze